






BenQ PD2725U 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$699.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ PD2725U 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. Notable features include 2 x USB-C, 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$699.99
Search
BenQ PD2725U 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $699.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1200:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
OUT OF STOCK
BenQ PD2725U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 80.3 mmAverage
- 5.6 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- ~ 163 PPIHigh
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
BenQ PD2725U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD MonitorBenQ PD2725U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | PD2725U |
| Dimensions | 614.8 x 360 x 80.3 mm |
| Depth with Stand | 273.3 mm |
| Height with Stand | 599.8 mm |
| Weight | 5.6 kg |
| Weight with Stand | 8.3 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 163 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free Technology, Low Blue Light, HDR10, VESA DisplayHDR 400 |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Brightness | 250 nits (Typ), 400 nits (Peak, HDR) |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 100% sRGB, 100% Rec.709, 95% P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x Thunderbolt 3 (PowerDelivery 65W, DisplayPort Alt Mode, Data), 1 x Thunderbolt 3 Out, 2 x USB 3.1 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1 x Hotkey Puck Port |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2.5 W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Cable, mDP to DP Cable, ThunderBolt 3 Cable, USB 3.0 Cable, HDMI (v2.0) Cable, Warranty Card, Calibration Report, Hotkey Puck G2, Quick Start Guide |
| Other Features | KVM Switch, Height Adjustable, Auto Pivot, DualView, Hotkey Puck G2, PIP/PBP, Uniformity Technology |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















