




BenQ PD3205U 32-inch Ultra HD 4K LED Monitor
$549.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ PD3205U 32-inch Ultra HD 4K LED Monitor is a 31.5 in IPS LED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 3 x USB-C, HDMI 2.0, DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$549.99
Search
BenQ PD3205U 32-inch Ultra HD 4K LED Monitor price in United States is $549.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 3 x USB Type-C
- Display Port v1.4
- HDMI 2.0
OUT OF STOCK
BenQ PD3205U 32-inch Ultra HD 4K LED Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 85.24 mmThick
- 6.2 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 31.5 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- ~ 140 PPIHighest
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 3 x USB Type-C
- HDMI 2.0, Display Port v1.4, Audio Out
- Speaker Inbuilt
BenQ PD3205U 32-inch Ultra HD 4K LED Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD MonitorBenQ PD3205U 32-inch Ultra HD 4K LED Monitor Full Specs
General
| Model | PD3205U |
| Dimensions | 714.7 x 422 x 85.24 mm |
| Depth with Stand | 256.8 mm |
| Height with Stand | 589 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Weight with Stand | 9.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| PPI | ~ 140 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10 |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 Nits (Typ), 350 nits (Peak, HDR) |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99% sRGB, 99% Rec.709 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Type-A (Downstream), 2 x USB Type-B (Upstream), 1 x USB Type-C (Downstream), 1 x USB 3.2 Type-C, 1 x USB Type-C(Power Delivery 90W, DisplayPort Alt Mode, Data) |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1 x Hotkey Puck Port |
| Display Port | Display Port v1.4 |
| HDMI | HDMI 2.0 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2.5W |
Extra
| Other Features | KVM Switch, Auto Pivot, Dual View, Uniformity Technology, PIP/PBP, ICCsync |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | Arabic, Chinese (simplified), Chinese (traditional), Czech, Deutsch, English, French, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Netherlands, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Spanish, Swedish |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















