





BenQ PhotoVue SW272U 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$1,499.99 • View Prices • By BenQ
BenQ PhotoVue SW272U 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
BenQ PhotoVue SW272U 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $1,499.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
BenQ PhotoVue SW272U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 84.95 mmAverage
- 5.25 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesSmallest
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- ~ 163 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
BenQ PhotoVue SW272U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
BenQ PhotoVue SW272U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of BenQ PhotoVue SW272U 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $1,499.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorBenQ PhotoVue SW272U 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | PhotoVue SW272U |
| Dimensions | 613.9 x 374.9 x 84.95 mm |
| Depth with Stand | 274 mm |
| Height with Stand | 591.8 mm |
| Weight | 5.25 kg |
| Weight with Stand | 9.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 163 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Calman, Pantone & Pantone SkinTone Validated |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 100% sRGB, 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (PowerDelivery 90W, DisplayPort Alt Mode, Data), 2 x USB 3.1 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1 x Card Reader |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, mDP to DP Cable, HDMI (v2.0) Cable, USB 3.0 Cable, USB C Cable, Calibration Report, Hotkey Puck G3, IO Cover, QSG, Safety Instruction, Shading Hood ( Landscape and Portrait ), Warranty Card |
| Other Features | Gamut Duo, Black & White Mode, Hardware Calibration, Hotkey Puck G3, Uniformity Technology, AMA (Advanced Motion Accelerator) |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















