



BenQ SW242Q 24 inch WQXGA Monitor
$798.06 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ SW242Q 24 inch WQXGA Monitor is a 24.1 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1600 pixels (QHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$798.06
Search
BenQ SW242Q 24 inch WQXGA Monitor price in United States is $798.06. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24.1 in Display
- 2560 x 1600 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.0
OUT OF STOCK
BenQ SW242Q 24 inch WQXGA Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 219.1 mmThick
- 6.1 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.1 inchesSmall
- 2560 x 1600 pixels (QHD)Poor
- ~ 125 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:10 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
BenQ SW242Q 24 inch WQXGA Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming MonitorBenQ SW242Q 24 inch WQXGA Monitor Full Specs
General
| Model | SW242Q |
| Dimensions | 364.4 x 539.8 x 219.1 mm |
| Depth with Stand | 311.4 mm |
| Height with Stand | 580.49 mm |
| Weight | 6.1 kg |
| Weight with Stand | 7.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.1 inches |
| PPI | ~ 125 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10 |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 100% sRGB, 98% P3, 99% Adobe RGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (PowerDelivery 90W, DisplayPort Alt Mode, Data), 1 x USB Type-B (Upstream), 2 x USB 3.1 Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Calman Verified, Pantone Validated, Pantone SkinTone Validated, Palette Master Ultimate, Paper Color Sync |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














