





BenQ SW321C 32 inch Ultra HD 4K Monitor
$1,999.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ SW321C 32 inch Ultra HD 4K Monitor is a 31.5 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,999.99
Search
BenQ SW321C 32 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $1,999.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
OUT OF STOCK
BenQ SW321C 32 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 77.8 mmAverage
- 9.1 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 31.5 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- ~ 137 PPILow
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
BenQ SW321C 32 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorBenQ SW321C 32 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | SW321C |
| Dimensions | 747.2 x 448.2 x 77.8 mm |
| Depth with Stand | 285.3 mm |
| Height with Stand | 652.7 mm |
| Weight | 9.1 kg |
| Weight with Stand | 12.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| PPI | ~ 137 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, HLG |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 100% sRGB, 95% P3, 99% Adobe RGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C, 1 x USB Type-B (Upstream), 2 x USB 3.1 Type-A (Downstrema) |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1 x Card Reader |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Cable, mDP to DP Cable, HDMI (v2.0) Cable, USB 3.0 Cable, USB C Cable, Warranty Card, Calibration Report, Shading Hood (landscape and portrait), Hotkey Puck G2, Quick Start Guide |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Paper Color Sync, Palette Master Ultimate, PiP/PbP, Hardware Calibration |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | Arabic, Chinese (simplified), Chinese (traditional), Czech, Deutsch, English, French, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Netherlands, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Spanish, Swedish |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















