





BenQ Zowie XL2546K 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
$429 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ Zowie XL2546K 24.5 inch Full HD Gaming Monitor is a 24.5 in TN Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has Adaptive Sync support. Notable features include 3 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$429
Search
BenQ Zowie XL2546K 24.5 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $429. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 3 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
BenQ Zowie XL2546K 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 24.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
BenQ Zowie XL2546K 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorBenQ Zowie XL2546K 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XL2546K |
| Depth with Stand | 200 mm |
| Height with Stand | 521 mm |
| Weight with Stand | 6.2 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Brightness | 320 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 3 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, S Switch, Shield, Power cable, DisplayPort Cable, Dust cover |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel Support, Black eQualizer, Color Vibrance, K Locker, Variable Refresh Rate |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















