




BenQ Zowie XL2546X 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
$499.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ Zowie XL2546X 24.5 inch Full HD Gaming Monitor is a 24.5 in TN Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$499.99
Search
BenQ Zowie XL2546X 24.5 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $499.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
BenQ Zowie XL2546X 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 24.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
BenQ Zowie XL2546X 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorBenQ Zowie XL2546X 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XL2546X |
| Depth with Stand | 209 mm |
| Height with Stand | 517 mm |
| Weight with Stand | 6.1 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Brightness | 320 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, S Switch, Shield, Power cable, DisplayPort Cable, HDMI Cable |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel Support, Black eQualizer, Color Vibrance, K Locker, Variable Refresh Rate |
| Stand Tilt | -5°~35° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















