





BenQ Zowie XL2731K 27 inch Full HD Gaming Monitor
$279 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ Zowie XL2731K 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in TN Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has Adaptive Sync support. Notable features include 3 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$279
Search
BenQ Zowie XL2731K 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $279. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 3 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
BenQ Zowie XL2731K 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
BenQ Zowie XL2731K 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD MonitorBenQ Zowie XL2731K 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XL2731K |
| Depth with Stand | 217.9 mm |
| Height with Stand | 562.2 mm |
| Weight with Stand | 8.6 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker-free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Brightness | 320 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-A (Service Only) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 3 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Black eQualizer, Color Vibrance, Variable Refresh Rate, Dynamic Accuracy |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















