



Dell P2423D 23.8 inch Quad HD Monitor
$158.03 • Out Of Stock • By Dell
Dell P2423D 23.8 inch Quad HD Monitor price in United States starts from $158.03.
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$158.03
Search
Features
- 23.8 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell P2423D 23.8 inch Quad HD Monitor Specs
General
- LCD Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 52.15 mmAverage
- 3.44 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Good
- ~ 123 PPIHigh
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorDell P2423D 23.8 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Model | P2423D, 2022 |
| Dimensions | 526.85 x 296.35 x 52.15 mm |
| Depth with Stand | 179.57 mm |
| Height with Stand | 364 mm |
| Weight | 3.44 kg |
| Weight with Stand | 5.45 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 123 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M Colors |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type B |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Stand Tilt | -5/+21 |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm (VESA Mount) |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













