



Dell P2425H 24 inch Full HD Monitor
$167.97 • View Prices • By Dell
Dell P2425H 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Ethernet.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Dell P2425H 24 inch Full HD Monitor price in United States is $167.97. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
Dell P2425H 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50.03 mmSlim
- 3.12 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 92.53 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2, VGA
- Ethernet (LAN)
Dell P2425H 24 inch Full HD Monitor Prices
2% (price increased by $3 in one month)
Dell P2425H 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Dell P2425H 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $167.97. Over the past month, there has been a increase of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD MonitorDell P2425H 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | P2425H |
| Dimensions | 538.64 x 314.23 x 50.03 mm |
| Depth with Stand | 181.75 mm |
| Height with Stand | 496.53 mm |
| Weight | 3.12 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 92.53 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Ficker Free, 4 Star TÜV Eye Comfort |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits (Typical) |
| Backlight | LED Edgelight |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Downstream, 15W Power Delivery), 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-B (Upstream) |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Ethernet | Yes |
Extra
| Sales Package | Monitor Panel, Stand Riser and Base, Power cord, 1 x DP-to-DP Cable (1.8m), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A-to-B Cable (1.0m), Quick setup guide, Safety, Environmental, and Regulatory Information |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Soundbar Slots, Kensington Security Lock |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 mm x 100mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















