



Dell S2725DS 27 inch Quad HD Monitor
$299.99 • Out Of Stock • By Dell
Dell S2725DS 27 inch Quad HD Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$299.99
Search
Dell S2725DS 27 inch Quad HD Monitor price in United States is $299.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Dell S2725DS 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 58.81 mmAverage
- 4.49 kgAverage
- 5 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- ~ 109 PPIAverage
- 4 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Dell S2725DS 27 inch Quad HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD MonitorDell S2725DS 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Model | S2725DS |
| Dimensions | 611.34 x 355.98 x 58.81 mm |
| Depth with Stand | 200.38 mm |
| Height with Stand | 518.63 mm |
| Weight | 4.49 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 5 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 109 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | LED Edgelight System |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand riser and base, Side I/O Cover, VESA cover, Quick setup guide, Safety, 1 x Power cable, 1 x HDMI Cable, Environmental, and Regulatory Information |
| Other Features | Height-Adjustability Stand, Tilt, Swivel, Pivot |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















