


Dell S3225QC 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Monitor
$886.7 • View Prices • By Dell
Dell S3225QC 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Monitor price in United States starts from $886.7.
- Share
$886.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 3 x USB Type-C
- HDMI v2.1
- 3 Year Warranty
Dell S3225QC 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Monitor Specs
General
- QD-OLED Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 31.5 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 3 x USB Type-C
- HDMI v2.1
- Speaker Inbuilt
Dell S3225QC 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Monitor Price History
You can check the price history of Dell S3225QC 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Monitor below. The current price is $85,115. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Dell S3225QC 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Monitor vs LG UltraFine 32UR500K 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorDell S3225QC 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Monitor Full Specs
General
| Model | S3225QC |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | VESA DisplayHDR True Black 400, Blue Light Reduction |
| Display Type | QD-OLED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 1000 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99% DCI-P3 |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x UBS Type-C (Upstream, 90W Power Delivery), 2 x USB Type-C (Downstream, 15W Power Delivery) |
| HDMI | HDMI v2.1 Port |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












