





Dell SE2425HM 24 inch Full HD Monitor
$99 • Out Of Stock • By Dell
Dell SE2425HM 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 1 x HDMI, Anti-Glare and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$99
Search
Dell SE2425HM 24 inch Full HD Monitor price in United States is $99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1,000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell SE2425HM 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 47.7 mmSlim
- 2.8 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 93 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
Dell SE2425HM 24 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming MonitorDell SE2425HM 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | SE2425HM |
| Dimensions | 538.64 x 324.21 x 47.7 mm |
| Depth with Stand | 178.81 mm |
| Height with Stand | 412.26 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Weight with Stand | 3.46 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Eye Comfort Technology |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits (Typ) |
| Backlight | Edge LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Stand, Quick Start Guide, Power Cable, HDMI Cable 1.8 m, Warranty Card |
| Other Features | 3-sided Bezel Less, Mercury-free, Arsenic-free Glass, PVC Free, BFR Free, Cable Lock Slot, Security Lock, Eye Comfort Technology |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















