




Dell SE2426H 24 inch Full HD Monitor
$94.26 • View Prices • By Dell
Dell SE2426H 24 inch Full HD Monitor price in United States starts from $94.26.
- Share
$94.26
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 Million Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Dell SE2426H 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 47.7 mmAverage
- 2.76 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 93 PPIAverage
- 8 ms GTG, 4 ms GTG (Fast), 1 ms MPRT Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4
Dell SE2426H 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Dell SE2426H 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $9,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Dell SE2426H 24 inch Full HD Monitor vs Dell P2425H 24 inch Full HD Monitor
Dell SE2426H 24 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2490 24 inch Full HD Monitor
Dell SE2426H 24 inch Full HD Monitor vs Dell SE2425HM 24 inch Full HD Monitor
Dell SE2426H 24 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 24G411A-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
Dell SE2426H 24 inch Full HD Monitor vs Dell S2425HSM 24 inch Full HD Monitor
Dell SE2426H 24 inch Full HD Monitor vs MSI PRO MP251L E2 25 inch Full HD MonitorDell SE2426H 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | SE2426H |
| Dimensions | 538.64 x 324.21 x 47.7 mm |
| Depth with Stand | 178.81 mm |
| Height with Stand | 412.26 mm |
| Weight | 2.76 kg |
| Weight with Stand | 3.37 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| PPI | ~ 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Eye Comfort Technology, Arsenic-free Glass, Mercury-free |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 8 ms GTG, 4 ms GTG (Fast), 1 ms MPRT |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 Million |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Stand Tilt | -5° to 21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














