



HP P27 G5 26.5-inch Full HD Monitor
$93.92 • View Prices • By HP
HP P27 G5 26.5-inch Full HD Monitor price in United States starts from $93.92.
- Share
$93.92
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Flat Monitor
- 1000:1 (Static), 8000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
HP P27 G5 26.5-inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 57.1 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 82 PPILow
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2, VGA
HP P27 G5 26.5-inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of HP P27 G5 26.5-inch Full HD Monitor below. The current price is $8,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

HP P27 G5 26.5-inch Full HD Monitor vs Acer KA270 P6 27 inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorHP P27 G5 26.5-inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | P27 G5 |
| Dimensions | 611 x 365.5 x 57.1 mm |
| Depth with Stand | 190.3 mm |
| Height with Stand | 438.4 mm |
| Weight with Stand | 5.08 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 82 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | On-Screen Controls, Low Blue Light Mode, 3-Sided Borderless, Flicker-free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Static), 8000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | Edge-lit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor; HDMI cable; Warranty card; Quick Setup Poster; Doc-kit; AC power cord |
| Stand Tilt | -5 to +20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm (VESA Mount) |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













