






Lenovo Legion R34w-30 34 inch WQHD Monitor
$384.38 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Legion R34w-30 34 inch WQHD Monitor is a 34 in Curved VA LED Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo Legion R34w-30 34 inch WQHD Monitor price in United States is $384.38. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 16.7 Million Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
Lenovo Legion R34w-30 34 inch WQHD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 368.4 mmThickest
- 5.8 kgHeavy
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- 0.5ms (MPRT), 1ms (Extreme Mode), 5ms (Normal Mode) Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4, Audio Out
- Speaker Inbuilt
Lenovo Legion R34w-30 34 inch WQHD Monitor Prices
2% (price increased by $7 in one month)
Lenovo Legion R34w-30 34 inch WQHD Monitor Price History
You can check the price history of Lenovo Legion R34w-30 34 inch WQHD Monitor below. The current price is $384.38. Over the past month, there has been a increase of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
LG UltraGear 32GP750-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 27UK850-W 27-inch Ultra HD 4K MonitorLenovo Legion R34w-30 34 inch WQHD Monitor Full Specs
General
| Series | Legion |
| Model | R34w-30 |
| Dimensions | 807.8 x 112.7 x 368.4 mm |
| Depth with Stand | 321.6 mm |
| Height with Stand | 577.7 mm |
| Weight | 5.8 kg |
| Weight with Stand | 8.1 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 8-bit Color Depth |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 0.5ms (MPRT), 1ms (Extreme Mode), 5ms (Normal Mode) |
| Brightness | 350 cd/㎡ |
| Backlight | WLED |
| Number of Colors | 16.7 Million |
| Color Gamut | 99% sRGB, 90% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Stand | Tilt Angle (-5° / 22°), Swivel Angle (+30° / -30°), Lift Range (135 mm) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















