





LG 24GS50F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
$139.99 • View Prices • By LG
LG 24GS50F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor is a 23.7 in VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG 24GS50F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $139.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.7 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
LG 24GS50F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 39 mmSlim
- 2.95 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 23.7 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
LG 24GS50F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor Prices
1% (price increased by $1 in one month)
LG 24GS50F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of LG 24GS50F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $139.99. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorLG 24GS50F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | 24GS50F-B |
| Dimensions | 539.5 x 322.2 x 39 mm |
| Depth with Stand | 195.6 mm |
| Height with Stand | 414.2 mm |
| Weight | 2.95 kg |
| Weight with Stand | 3.55 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 23.7 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free, Black Stabilizer |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 200 cd/m² (Min), 250 cd/m² (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC, 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Reader Mode, Dynamic Action Sync, User Defined Key, Crosshair, Auto Input Switch, Smart Energy Saving, OnScreen Control (LG Screen Manager) |
| Stand Tilt | Yes |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















