





LG 24MR400-B 24 inch Full HD Monitor
$121.85 • View Prices • By LG
LG 24MR400-B 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI, Anti-Glare, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG 24MR400-B 24 inch Full HD Monitor price in United States is $121.85. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 (Min), 1300:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- Anti Glare
- 1 Year Warranty
LG 24MR400-B 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50.5 mmAverage
- 2.54 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
LG 24MR400-B 24 inch Full HD Monitor Prices
44% (price increased by $53 in one month)
LG 24MR400-B 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of LG 24MR400-B 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $121.85. Over the past month, there has been a increase of $53 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming MonitorLG 24MR400-B 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 24MR400-B |
| Dimensions | 540 x 320.04 x 50.5 mm |
| Depth with Stand | 200.66 mm |
| Height with Stand | 414.02 mm |
| Weight | 2.54 kg |
| Weight with Stand | 2.95 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Safe |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Min), 1300:1 (Typ) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 200 cd/m² (Min), 250 cd/m² (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Auto Input Switch, Black Stabilizer, Color Weakness Mode, Dynamic Action Sync, Super Resolution+ |
| Stand Tilt | -5º~20º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















