



LG 24QP750 24 inch Quad HD Monitor
$208.62 • View Prices • By LG
LG 24QP750 24 inch Quad HD Monitor price in United States starts from $208.62.
- Share
$208.62
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 2 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI
LG 24QP750 24 inch Quad HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 41.9 mmSlim
- 3.4 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI, 2 x Display Port v1.4
LG 24QP750 24 inch Quad HD Monitor Price History
You can check the price history of LG 24QP750 24 inch Quad HD Monitor below. The current price is $19,800. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorLG 24QP750 24 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 24QP750 |
| Dimensions | 540.1 x 321.1 x 41.9 mm |
| Depth with Stand | 240 mm |
| Height with Stand | 376 mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Weight with Stand | 5.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR 10, Reader Mode, Color Weakness, Flicker Safe, Black Stabilizer |
| Display Type | LED |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 240 cd/m² (Min), 300 cd/m² (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | sRGB 98% (CIE1931) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 Type-A (downstream), 1 x USB 3.0 Type-C |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| USB Type C Details | 65W Power Delivery, Data Transmission, DP Alt Mode |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power Adapter, HDMI Cable, Display Port Cable, USB Type-C Cable |
| Other Features | Smart Energy Saving, Auto Input Switch, Super Resolution+ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













