




LG 24U631A-B 23.8 inch Quad HD Monitor
$225.13 • Out Of Stock • By LG
LG 24U631A-B 23.8 inch Quad HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C, 1 x HDMI and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$225.13
Search
LG 24U631A-B 23.8 inch Quad HD Monitor price in United States is $225.13. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 23.8 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
LG 24U631A-B 23.8 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.7 mmSlim
- 2.8 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI
LG 24U631A-B 23.8 inch Quad HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorLG 24U631A-B 23.8 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Model | 24U631A-B |
| Dimensions | 539.4 x 321.3 x 45.7 mm |
| Depth with Stand | 215 mm |
| Height with Stand | 413.6 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Weight with Stand | 3.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR 10, Flicker Safe, Black Stabilizer |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 200 nits (Min), 250 nits (Typ) |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (15W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Adapter, Monitor, Power Cord, HDMI Cable |
| Other Features | Auto Input Switch, Color Weakness, Smart Energy Saving, Dynamic Action Sync, Color Calibrated in Factory, Reader Mode, Super Resolution+ |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















