





LG 27U421A-B 27 inch Full HD Curved Monitor
$220.88 • Out Of Stock • By LG
LG 27U421A-B 27 inch Full HD Curved Monitor is a 27 in Curved VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$220.88
Search
LG 27U421A-B 27 inch Full HD Curved Monitor price in United States is $220.88. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 2400:1 (Min), 3000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
LG 27U421A-B 27 inch Full HD Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 43.67 mmSlim
- 3.02 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0
LG 27U421A-B 27 inch Full HD Curved Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI G32C4X 32 Inch Full HD Curved Gaming Monitor vs Samsung Odyssey G55C LS27CG552ENXZA 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorLG 27U421A-B 27 inch Full HD Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 27U421A-B |
| Dimensions | 609.58 x 360.32 x 43.67 mm |
| Depth with Stand | 170 mm |
| Height with Stand | 451.48 mm |
| Weight | 3.02 kg |
| Weight with Stand | 3.72 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1500R Curvature, HDR 10, Flicker Free, HDR Effect |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 2400:1 (Min), 3000:1 (Typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 220 nits (Min), 250 nits (Typ) |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (15W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Color Weakness, Reader Mode, Super Resolution+, Black Stabilizer, Dynamic Action Sync, Auto Input Switch, Smart Energy Saving |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















