





LG 32GS95UE 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$2,720.34 • Out Of Stock • By LG
LG 32GS95UE 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 31.46 in OLED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,720.34
Search
LG 32GS95UE 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $2,720.34. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 31.46 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1500000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port
- 2 x HDMI v2.1
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
LG 32GS95UE 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- OLED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 66.04 mmAverage
- 5.58 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- OLED Panel
- 31.46 inchesSmall
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 0.03 ms Response Time
- 4K UHD 240Hz or FHD 480Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port
LG 32GS95UE 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GN650-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming MonitorLG 32GS95UE 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 32GS95UE |
| Dimensions | 713.74 x 411.48 x 66.04 mm |
| Depth with Stand | 279.4 mm |
| Height with Stand | 627.38 mm |
| Weight | 5.58 kg |
| Weight with Stand | 8.98 kg |
| Panel Type | OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 31.46 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | DisplayHDR TRUE BLACK 400, HDR10 |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 4K UHD 240Hz or FHD 480Hz |
| Contrast Ratio | 1500000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250 cd/m² (Min), 275 cd/m² (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98.5% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-B, 2 x USB Type-A |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Cord, Display Port Cable, HDMI Cable (ver 2.1), USB A to B Cable |
| Other Features | Auto Input Switch, Black Stabilizer, Dynamic Action Sync, FPS Counter, Smart Energy Saving, Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -10º~15º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















