






LG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor
$292.51 • View Prices • By LG
LG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor price in United States starts from $292.51.
- Share
$292.51
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 34 in Display
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI
LG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.5 mmSlim
- 6 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 34 inchesLarge
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)Poor
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor Price History
You can check the price history of LG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor below. The current price is $27,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor vs LG 32U631A-B 32 inch Quad HD Monitor
LG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor vs LG 34SR60QC 34 inch WQHD Smart Monitor
LG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor vs LG UltraWide 29WQ600 29 inch Full HD Monitor
LG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor vs LG UltraGear 32G600A 32 inch QHD Gaming Monitor
LG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor vs Samsung Odyssey G5 LS32FG502EW 32 Inch Quad HD Gaming Monitor
LG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor vs Dell P3424WE 34 inch WQHD Curved MonitorLG 34U530A-W 34 inch WFHD UltraWide Monitor Full Specs
General
| Model | 34U530A-W |
| Dimensions | 816.5 x 365.3 x 45.5 mm |
| Depth with Stand | 230 mm |
| Height with Stand | 534.2 mm |
| Weight | 6 kg |
| Weight with Stand | 8.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker Safe, VESA DisplayHDR 400 |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels (WFHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Auto Input Switch, Black Stabilizer, Color Weakness, Smart Energy Saving, Dynamic Action Sync, Motion Blur Reduction Tech, Super Resolution+ |
| Stand Tilt | -5º~21º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















