





LG 45GS95QE-B 45 inch UWQHD Curved Gaming Monitor
$1,496.99 • View Prices • By LG
LG 45GS95QE-B 45 inch UWQHD Curved Gaming Monitor is a 44.5 in Curved OLED Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG 45GS95QE-B 45 inch UWQHD Curved Gaming Monitor price in United States is $1,496.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 44.5 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 1,500,000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
LG 45GS95QE-B 45 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Specs
General
- OLED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 218 mmThickest
- 8.9 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- OLED Panel
- 44.5 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Poor
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
LG 45GS95QE-B 45 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Prices
6% (price dropped by $87 in one month)
LG 45GS95QE-B 45 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of LG 45GS95QE-B 45 inch UWQHD Curved Gaming Monitor below. The current price is $1,496.99. Over the past month, there has been a decrease of $87 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD MonitorLG 45GS95QE-B 45 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 45GS95QE-B |
| Dimensions | 992.7 x 457 x 218 mm |
| Depth with Stand | 335.1 mm |
| Height with Stand | 657.7 mm |
| Weight | 8.9 kg |
| Weight with Stand | 12.3 kg |
| Panel Type | OLED |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Size | 44.5 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 800R Curvature, VESA DisplayHDR True Black 400 |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250 cd/m² (Min), 275 cd/m² (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98.5% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Type-B (Upstream), 2 x USB 3.2 Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Auto Input Switch, Black Stabilizer, Dynamic Action Sync, H/W Calibration (True Color Pro), FPS Counter, PIP (Picture in Picture), Reader Mode |
| Stand Tilt | -1°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















