





LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
$184.12 • View Prices • By LG
LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $184.12. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI
- 3 Year Warranty
LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 38.5 mmSlim
- 2.9 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync, NVIDIA G-SYNC Compatible
Connectivity
- 1 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
87% (price increased by $160 in one month)
LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $184.12. Over the past month, there has been a increase of $160 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorLG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | 27G411A-B |
| Dimensions | 611.5 x 357.8 x 38.5 mm |
| Depth with Stand | 220 mm |
| Height with Stand | 452.4 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Weight with Stand | 3.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR 10, Flicker Free, |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, NVIDIA G-SYNC Compatible |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Reader Mode, Color Weakness, VRR, Black Stabilizer, Crosshair, FPS Counter, OverClocking, Motion Blur Reduction Tech |
| Stand Tilt | -5º~20º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















