





LG UltraGear 32GS94UX-B 31.5 inch Ultar HD 4K Gaming Monitor
$1,584.22 • Out Of Stock • By LG
LG UltraGear 32GS94UX-B 31.5 inch Ultar HD 4K Gaming Monitor is a 31.5 in OLED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 480 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,584.22
Search
LG UltraGear 32GS94UX-B 31.5 inch Ultar HD 4K Gaming Monitor price in United States is $1,584.22. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI
- 1 Year Warranty
- 3 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
LG UltraGear 32GS94UX-B 31.5 inch Ultar HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- OLED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 65 mmSlim
- 5.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- OLED Panel
- 31.5 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 480 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG UltraGear 32GS94UX-B 31.5 inch Ultar HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorLG UltraGear 32GS94UX-B 31.5 inch Ultar HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | UltraGear |
| Model | 32GS94UX-B |
| Dimensions | 714.1 x 411.8 x 65 mm |
| Depth with Stand | 266 mm |
| Height with Stand | 507 mm |
| Weight | 5.6 kg |
| Weight with Stand | 9 kg |
| Panel Type | OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 480 Hz |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 275 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 1.07 B |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x USB 3.0 Type-B (Upstream), 1 x USB 3.0 Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Black Stability, Dynamic Action Sync, Crosshair, FPS Counter, Smart Energy Saving |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















