






LG Ultragear 32GS95UV 32-inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
$1,289.95 • View Prices • By LG
LG Ultragear 32GS95UV 32-inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor is a 31.46 in OLED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG Ultragear 32GS95UV 32-inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor price in United States is $1,289.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.46 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1500000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
LG Ultragear 32GS95UV 32-inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor Specs
General
- OLED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 66.04 mmSlim
- 5.58 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- OLED Panel
- 31.46 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
LG Ultragear 32GS95UV 32-inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor Prices
6% (price dropped by $83 in one month)
LG Ultragear 32GS95UV 32-inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor Price History
You can check the price history of LG Ultragear 32GS95UV 32-inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor below. The current price is $1,289.95. Over the past month, there has been a decrease of $83 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD MonitorLG Ultragear 32GS95UV 32-inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Ultragear |
| Model | 32GS95UV |
| Dimensions | 713.74 x 411.48 x 66.04 mm |
| Depth with Stand | 279.4 mm |
| Height with Stand | 627.38 mm |
| Weight | 5.58 kg |
| Weight with Stand | 8.98 kg |
| Panel Type | OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Size | 31.46 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR TRUE BLACK 400 |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Contrast Ratio | 1500000:1 (Typ) |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250 cd/m² (Min), 275 cd/m² (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98.5% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x USB 3.0 Type-B (Upstream), 2 x USB 3.0 Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Auto Input Switch, Black Stabilizer, Color Weakness Mode, Factory Calibration, Dynamic Action Sync, Dual Controller, Crosshair, FPS Counter, H/W Calibration (True Color Pro), OnScreen Control (OSC), User Define Key, Reader Mode |
| Stand Tilt | -10°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















