





LG UltraWide 34WP60C-B 34 inch Quad HD Curved Monitor
$399.99 • View Prices • By LG
LG UltraWide 34WP60C-B 34 inch Quad HD Curved Monitor is a Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 160 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG UltraWide 34WP60C-B 34 inch Quad HD Curved Monitor price in United States is $399.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
- 1 Year Warranty
LG UltraWide 34WP60C-B 34 inch Quad HD Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 91.44 mmThick
- 5.81 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- 1 ms Response Time
- 160 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
LG UltraWide 34WP60C-B 34 inch Quad HD Curved Monitor Prices
16% (price dropped by $63 in one month)
LG UltraWide 34WP60C-B 34 inch Quad HD Curved Monitor Price History
You can check the price history of LG UltraWide 34WP60C-B 34 inch Quad HD Curved Monitor below. The current price is $399.99. Over the past month, there has been a decrease of $63 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED MonitorLG UltraWide 34WP60C-B 34 inch Quad HD Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 34WP60C-B |
| Dimensions | 810.26 x 358.14 x 91.44 mm |
| Depth with Stand | 226.06 mm |
| Height with Stand | 482.6 mm |
| Weight | 5.81 kg |
| Weight with Stand | 6.76 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1800R Curvature, HDR10, Flicker Safe |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 160 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 240cd/m² (Min), 300cd/m² (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Auto Input Switch, Black Stabilizer, Color Calibrated, Crosshair, Dual Controller, Factory Calibration, Dynamic Action Sync, HDR (High Dynamic Range), Motion Blur Reduction Technology, OnScreen Control (OSC), Reader Mode |
| Stand Tilt | -5º~15º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















