




LG UltraWide 38BP85C-W 37.5 inch QHD+ Curved Monitor
$999.99 • Out Of Stock • By LG
LG UltraWide 38BP85C-W 37.5 inch QHD+ Curved Monitor is a 37.5 in Curved IPS Monitor. It has a 3840 x 1600 pixels (WQHD) resolution. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$999.99
Search
LG UltraWide 38BP85C-W 37.5 inch QHD+ Curved Monitor price in United States is $999.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 37.5 in Display
- 3840 x 1600 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
LG UltraWide 38BP85C-W 37.5 inch QHD+ Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 97.4 mmThick
- 6.4 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 37.5 inchesLarge
- 3840 x 1600 pixels (WQHD)Poor
- 5 ms Response Time
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
LG UltraWide 38BP85C-W 37.5 inch QHD+ Curved Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorLG UltraWide 38BP85C-W 37.5 inch QHD+ Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 38BP85C-W |
| Dimensions | 895.4 x 393.4 x 97.4 mm |
| Depth with Stand | 260 mm |
| Height with Stand | 487.4 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Weight with Stand | 8.3 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 37.5 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 2300R Curvature, HDR10, Reader Mode, Auto Brightness |
| Resolution | 3840 x 1600 pixels (WQHD) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | Edge LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (90W Power Delivery, Upstream), 2 x USB 3.0 Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 10W |
Extra
| Other Features | HDR Effect, Color Calibrated, Picture Mode, Color Weakness, Super Resolution+, Dynamic Action Sync, Black Stabilizer, Smart Energy Saving, Dual Controller, OnScreen Control/Switch, Height Adjustable |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















