



MSI G244F E2 24 inch Full HD Gaming Monitor
$110.3 • Out Of Stock • By MSI
MSI G244F E2 24 inch Full HD Gaming Monitor price in United States starts from $110.3.
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$110.3
Search
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 (Static), 100000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 2 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
OUT OF STOCK
MSI G244F E2 24 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 59.7 mmThick
- 2.7 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.2a
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI G244F E2 24 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI MAG 255F E20 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor
MSI G244F E2 24 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI G255F 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
MSI G244F E2 24 inch Full HD Gaming Monitor vs AOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor
MSI G244F E2 24 inch Full HD Gaming Monitor vs Frontech Ultima MON-0080 24 inch Full HD Curved Monitor
MSI G244F E2 24 inch Full HD Gaming Monitor vs Acer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorMSI G244F E2 24 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | G244F E2 |
| Dimensions | 541.9 x 322.3 x 59.7 mm |
| Depth with Stand | 231.9 mm |
| Height with Stand | 424.3 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Weight with Stand | 4.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Anti-Flicker, Less Blue Light, Wide Color Gamut |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Static), 100000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 88% DCI-P3, 118% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Other Features | 5-Way OSD Navigation Joystick, Frameless Design, Night Vision, Console Mode |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













