




MSI MAG 256F 25 inch Full HD Gaming Monitor
$99.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI MAG 256F 25 inch Full HD Gaming Monitor is a 24.5 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$99.99
Search
MSI MAG 256F 25 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $99.99. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
MSI MAG 256F 25 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.5 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2a
MSI MAG 256F 25 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming MonitorMSI MAG 256F 25 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 256F |
| Depth with Stand | 220.1 mm |
| Height with Stand | 421.4 mm |
| Weight with Stand | 3.25 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Support |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 96% DCI-P3, 127% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















