




MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$1,092.32 • View Prices • By MSI
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 26.5 in Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $1,092.32. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 26.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1500000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 72 mmAverage
- 1 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 26.5 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Poor
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
18% (price increased by $195 in one month)
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $1,092.32. Over the past month, there has been a increase of $195 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorMSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 271QP QD-OLED X24 |
| Dimensions | 609 x 362 x 72 mm |
| Depth with Stand | 242 mm |
| Height with Stand | 416 mm |
| Weight with Stand | 8 kg |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 26.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR True Black 400 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1500000:1 (Typ) |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250 nits (SDR), 450 nits (HDR), 1000 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 138% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x DisplayPort Cable (1.4a), 1 x Power Cord (C13), 1 x Quick Guide, 4 x VESA Wall Mount Screw |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















