




MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$359.99 • View Prices • By MSI
MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $359.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 96.8 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 0.5 ms Response Time
- 4k-160Hz, 1080p-320Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
2% (price increased by $6 in one month)
MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor below. The current price is $359.99. Over the past month, there has been a increase of $6 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming MonitorMSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 321CUPDF |
| Dimensions | 710.5 x 423.3 x 96.8 mm |
| Depth with Stand | 266.6 mm |
| Height with Stand | 643.7 mm |
| Weight with Stand | 6.65 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, VESA DisplayHDR 400 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 4k-160Hz, 1080p-320Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 93% Adobe RGB, 97% DCI-P3, 136% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (15W PD, DisplayPort) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1x DisplayPort Cable (1.4a), 1x Power Cord (C5), 1x Quick Guide, 1x AC Adaptor, 4x VESA Screw |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















