






MSI MAG401QR 40 inch UWQHD Gaming Monitor
$399.99 • View Prices • By MSI
MSI MAG401QR 40 inch UWQHD Gaming Monitor is a 40 in IPS Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 155 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG401QR 40 inch UWQHD Gaming Monitor price in United States is $399.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 40 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.0b
MSI MAG401QR 40 inch UWQHD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 83.32 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 40 inchesLargest
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- 1 ms Response Time
- 155 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG401QR 40 inch UWQHD Gaming Monitor Prices
1% (price dropped by $4 in one month)
MSI MAG401QR 40 inch UWQHD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG401QR 40 inch UWQHD Gaming Monitor below. The current price is $399.99. Over the past month, there has been a decrease of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorMSI MAG401QR 40 inch UWQHD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG401QR |
| Dimensions | 945.22 x 416.12 x 83.32 mm |
| Depth with Stand | 289.63 mm |
| Height with Stand | 530.29 mm |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 40 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR 400, Wide Color Gamut, Anti Flicker, Blue Light Shield |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 155 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | WLED |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 94% DCI-P3, 90% Adobe RGB, 118% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DP Alt Mode, 65W Power Delivery), 2 x USB 2.0 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Other Features | Frameless Design, PIP / PBP Function, MSI Remote Display Software, 5 Way Navigator Joystick, KVM, Night Vision |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















