





MSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor
$169.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$169.99
Search
MSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor price in United States is $169.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2a
- 1 x HDMI v2.0b
OUT OF STOCK
MSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Good
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.2a
- Speaker Inbuilt
MSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming MonitorMSI Modern MD272QXP 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Model | MD272QXP |
| Depth with Stand | 200.8 mm |
| Height with Stand | 413.3 mm |
| Weight with Stand | 5.85 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 400 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 115% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort Alternate & 65W PD), 2 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 2.0 Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0b Port |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand with Screw(s), Stand Base with Screw(s), Screw(s) for Wall Mount Bracket(s), Power Cord, External Power Supply, High Speed HDMI™ Cable, USB Upstream Cable (for USB Type-B Upstream Port) |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















