






Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$899.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 37 in Curved VA Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $899.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 37 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gam… Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 170.18 mmThick
- 7.21 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 37 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gam… Prices
46% (price increased by $414 in one month)
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gam… Price History
You can check the price history of Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor below. The current price is $899.99. Over the past month, there has been a increase of $414 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming MonitorSamsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gam… Full Specs
General
| Series | Odyssey G7 G75F |
| Model | LS37FG75DENXZA |
| Dimensions | 815.34 x 482.6 x 170.18 mm |
| Depth with Stand | 304.8 mm |
| Height with Stand | 675.64 mm |
| Weight | 7.21 kg |
| Weight with Stand | 11.2 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 37 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 10+, 1000R Curvature, VESA DisplayHDR 600 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-B (Upstream), 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Picture-in-Picture (PIP), Picture-by-Picture (PBP) |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















