




MSI Modern MD272XP 27 Inch Full HD Monitor
$123.07 • View Prices • By MSI
MSI Modern MD272XP 27 Inch Full HD Monitor price in United States starts from $123.07.
- Share
$123.07
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
MSI Modern MD272XP 27 Inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
MSI Modern MD272XP 27 Inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI Modern MD272XP 27 Inch Full HD Monitor below. The current price is $11,779. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI Modern MD272XP 27 Inch Full HD Monitor vs Dell P2425H 24 inch Full HD Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorMSI Modern MD272XP 27 Inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | Modern MD272XP |
| Depth with Stand | 200.8 mm |
| Height with Stand | 413.3 mm |
| Weight with Stand | 5.85 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Ready, Anti Flicker, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 108% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x Type-C (DisplayPort, 65W Power Delivery), 2 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Other Features | KVM, Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














