




MSI MPG 271QRX QD-OLED 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$599.99 • View Prices • By MSI
MSI MPG 271QRX QD-OLED 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 26.5 in Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 360 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MPG 271QRX QD-OLED 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $599.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 26.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1500000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
MSI MPG 271QRX QD-OLED 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 69 mmAverage
- 3 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 26.5 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 360 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
MSI MPG 271QRX QD-OLED 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
4% (price dropped by $27 in one month)
MSI MPG 271QRX QD-OLED 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MPG 271QRX QD-OLED 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $599.99. Over the past month, there has been a decrease of $27 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorMSI MPG 271QRX QD-OLED 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MPG 271QRX QD-OLED |
| Dimensions | 610 x 356 x 69 mm |
| Depth with Stand | 242 mm |
| Height with Stand | 422 mm |
| Weight with Stand | 8.3 kg |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 26.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | DisplayHDR True Black 400 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 360 Hz |
| Contrast Ratio | 1500000:1 (Typ) |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 138% sRGB, 99% DCI-P3, 98% Adobe RGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 90W Power Delivery), 2 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 2.0 Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, KVM Switch, Gaming Intelligence, Mystic Light, Console Mode |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















