



MSI MPG 272URX QD-OLED 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$899.99 • View Prices • By MSI
MSI MPG 272URX QD-OLED 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 26.5 in Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v2.1a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MPG 272URX QD-OLED 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $899.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 26.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1500000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v2.1a
- 2 x HDMI v2.1
MSI MPG 272URX QD-OLED 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 26.5 inchesSmall
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v2.1a
MSI MPG 272URX QD-OLED 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
5% (price increased by $46 in one month)
MSI MPG 272URX QD-OLED 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of MSI MPG 272URX QD-OLED 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $899.99. Over the past month, there has been a increase of $46 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K MonitorMSI MPG 272URX QD-OLED 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | MPG 272URX QD-OLED |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 26.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | DisplayHDR True Black 400 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1500000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250 nits (SDR), 450 nits (Typ), 1000 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 138% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 98W Power Delivery), 2 x UBS Type-A (5 Gbps, Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream, 5 Gbps) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v2.1a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Motherboard, 1 x HDMI Cable (2.1), 1 x DisplayPort Cable (2.1a), 1 x Power Cord (C13), 1 x Quick Guide, 1 x USB Type-B to A Cable, 4 x VESA Screw |
| Other Features | Frameless Design, Picture in Picture, Picture by Picture, Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















