




MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$499.99 • View Prices • By MSI
MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $499.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 68.77 mmAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 0.5 ms Response Time
- Normal: 160Hz Dual Mode: 320Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor below. The current price is $499.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorMSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 274UPDF E16M |
| Dimensions | 613.1 x 375.31 x 68.77 mm |
| Depth with Stand | 202.38 mm |
| Height with Stand | 400.85 mm |
| Weight with Stand | 8.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR 1000 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | Normal: 160Hz Dual Mode: 320Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 400 cd/m² (SDR), 1000 cd/m² (HDR, Peak) |
| Backlight | Mini-LED (1152 Zones) |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 100% Adobe RGB, 98% DCI-P3, 140% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x DP Cable (1.4a), 1 x HDMI Cable (2.1), 1 x USB Type-B to A Cable, 1 x USB Type-C Cable, 1 x Power Cord (C5), 1 x AC Adaptor, 1 x Quick Guide, 4 x VESA Wall Mount Screw |
| Other Features | Frameless Design, PIP / PBP Function, Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















