




MSI Optix G273 27 inch Full HD Gaming Monitor
$258.88 • View Prices • By MSI
MSI Optix G273 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v1.4b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Optix G273 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $258.88. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 2 x HDMI v1.4b
- Anti Glare
MSI Optix G273 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4b, 1 x Display Port v1.2a
MSI Optix G273 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Optix G273 27 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI Optix G273 27 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $258.88. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K MonitorMSI Optix G273 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | G273 |
| Depth with Stand | 228.38 mm |
| Height with Stand | 444.6 mm |
| Weight with Stand | 4.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Anti-Flicker and Less Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 94% DCI-P3, 131% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4b Port |
Extra
| Other Features | Wide Color Gamut, Night Vision, Frameless Design |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















