




MSI Optix MAG301CR2 30 inch UWFHD Curved Monitor
$326.6 • View Prices • By MSI
MSI Optix MAG301CR2 30 inch UWFHD Curved Monitor is a 29.5 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1080 pixels (WFHD) resolution and a 200 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
$326.6
Search
MSI Optix MAG301CR2 30 inch UWFHD Curved Monitor price in United States is $326.6. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 29.5 in Display
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3000:1, 100000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
MSI Optix MAG301CR2 30 inch UWFHD Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 29.5 inchesLarge
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)Poor
- 1 ms Response Time
- 200 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
MSI Optix MAG301CR2 30 inch UWFHD Curved Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Optix MAG301CR2 30 inch UWFHD Curved Monitor Price History
You can check the price history of MSI Optix MAG301CR2 30 inch UWFHD Curved Monitor below. The current price is $326.6. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorMSI Optix MAG301CR2 30 inch UWFHD Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | Optix MAG301CR2 |
| Depth with Stand | 287 mm |
| Height with Stand | 512 mm |
| Weight with Stand | 5.8 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 29.5 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels (WFHD) |
| Max Refresh Rate | 200 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1, 100000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 82% DCI-P3, 103% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort), 2 x USB 3.2 Gen 1 Type A (Downstream), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, 5-way OSD Navigation Joystick, Frameless Design, Mystic Light, HDR Ready, Gaming OSD App |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















