




MSI PRO MP225 21.5 inch Full HD Monitor
$81.02 • View Prices • By MSI
MSI PRO MP225 21.5 inch Full HD Monitor is a 21.5 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI PRO MP225 21.5 inch Full HD Monitor price in United States is $81.02. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 21.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
MSI PRO MP225 21.5 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 21.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Best
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
MSI PRO MP225 21.5 inch Full HD Monitor Prices
28% (price increased by $23 in one month)
MSI PRO MP225 21.5 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI PRO MP225 21.5 inch Full HD Monitor below. The current price is $81.02. Over the past month, there has been a increase of $23 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorMSI PRO MP225 21.5 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | Pro MP225 |
| Depth with Stand | 182.3 mm |
| Height with Stand | 384.8 mm |
| Weight with Stand | 2.3 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 21.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Anti Flicker, MSI EyesErgo Technology |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 107.39% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















