




MSI Pro MP241X 24 inch Full HD Monitor
$82.99 • View Prices • By MSI
MSI Pro MP241X 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v1.4b, Anti-Glare and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Pro MP241X 24 inch Full HD Monitor price in United States is $82.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4b
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
MSI Pro MP241X 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Best
- 4 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4b, VGA
MSI Pro MP241X 24 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Pro MP241X 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI Pro MP241X 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $82.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming MonitorMSI Pro MP241X 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | PRO MP241X |
| Depth with Stand | 180.8 mm |
| Height with Stand | 416.61 mm |
| Weight with Stand | 2.85 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Backlight | LED Backlit |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 105% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Stand, Power Adapter, HDMI Cable, Manual |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















