





MSI PRO MP245G 24 inch Full HD Monitor
$89 • View Prices • By MSI
MSI PRO MP245G 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v1.4b, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
$89
Search
MSI PRO MP245G 24 inch Full HD Monitor price in United States is $89. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4b
- Anti Glare
MSI PRO MP245G 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4b, 1 x Display Port v1.2, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
MSI PRO MP245G 24 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI PRO MP245G 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI PRO MP245G 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $89. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
LG Ultragear 27GS60QC-B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor vs LG UltraWide 34WR55QK-B 34 inch WQHD Curved MonitorMSI PRO MP245G 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | PRO MP245G |
| Depth with Stand | 198.3 mm |
| Height with Stand | 414.1 mm |
| Weight with Stand | 3.15 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Less Blue Light, Anti Flicker |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 84% Adobe RGB, 80% DCI-P3, 102% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Other Features | Eye-Q Check, EyesErgo, Kensington Lock, 5-Way Joystick, Accessory Slot, MSI Display Kit App Support, Height Adjustable |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















