



MSI Pro MP253P 24.5 inch Full HD Monitor
$127 • Out Of Stock • By MSI
MSI Pro MP253P 24.5 inch Full HD Monitor is a 24.5 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare, Built-in Speakers and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$127
Search
MSI Pro MP253P 24.5 inch Full HD Monitor price in United States is $127. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 1 x HDMI v1.4b
- Anti Glare
OUT OF STOCK
MSI Pro MP253P 24.5 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.5 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4b, 1 x Display Port v1.2a, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
MSI Pro MP253P 24.5 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD MonitorMSI Pro MP253P 24.5 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | Pro MP253P |
| Depth with Stand | 227 mm |
| Height with Stand | 411.5 mm |
| Weight with Stand | 2.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Ready |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 103% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x HDMI (1.4), 1 x Power Cord, 1 x Power Adaptor, 1 x Quick Guide, 4 x Stand Screw, 1 x VESA Plate, 4 x VESA Plate Screw |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














