




MSI Pro MP271 27 inch Full HD Monitor
$179 • Out Of Stock • By MSI
MSI Pro MP271 27 inch Full HD Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers, VGA and Audio In.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$179
Search
MSI Pro MP271 27 inch Full HD Monitor price in United States is $179. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Pro MP271 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 81 PPILowest
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA, Audio In, Audio Out
- Speaker Inbuilt
MSI Pro MP271 27 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming MonitorMSI Pro MP271 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | Pro MP271 |
| Depth with Stand | 219.7 mm |
| Height with Stand | 456.8 mm |
| Weight with Stand | 4.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 81 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7M |
| Color Gamut | 93.1% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Audio In | Yes |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















