




MSI Pro MP271A E2 27 inch Full HD Monitor
$87 • View Prices • By MSI
MSI Pro MP271A E2 27 inch Full HD Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 120 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v1.4b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Pro MP271A E2 27 inch Full HD Monitor price in United States is $87. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 1 x HDMI v1.4b
- Anti Glare
MSI Pro MP271A E2 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 81 PPILowest
- 1 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4b, 1 x Display Port v1.2a, VGA
- Speaker Inbuilt
MSI Pro MP271A E2 27 inch Full HD Monitor Prices
2% (price dropped by $1 in one month)
MSI Pro MP271A E2 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI Pro MP271A E2 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $87. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming MonitorMSI Pro MP271A E2 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | Pro MP271A E2 |
| Depth with Stand | 206.8 mm |
| Height with Stand | 431.79 mm |
| Weight with Stand | 3.82 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 81 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7M |
| Color Gamut | 93.1% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















