





MSI PRO MP273W E14A 27 inch Full HD Monitor
$109.99 • View Prices • By MSI
MSI PRO MP273W E14A 27 inch Full HD Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI PRO MP273W E14A 27 inch Full HD Monitor price in United States is $109.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1, 100000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 1 x HDMI v2.0
- Anti Glare
MSI PRO MP273W E14A 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 59.56 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2a, VGA
- Speaker Inbuilt
MSI PRO MP273W E14A 27 inch Full HD Monitor Prices
4% (price increased by $4 in one month)
MSI PRO MP273W E14A 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI PRO MP273W E14A 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $109.99. Over the past month, there has been a increase of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming MonitorMSI PRO MP273W E14A 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | PRO MP273W E14A |
| Dimensions | 613.49 x 364.46 x 59.56 mm |
| Depth with Stand | 201.01 mm |
| Height with Stand | 470.61 mm |
| Weight with Stand | 4.1 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Ready |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1, 100000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 102% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x HDMI™ Cable (2.0b), 1x Quick Guide, 1x Power Cord (C13/Optional), 1x Power Adaptor |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















