





Samsung Odyssey 3D LS27FG900XW 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$1,084.52 • View Prices • By Samsung
Samsung Odyssey 3D LS27FG900XW 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States starts from $1,084.52.
- Share
$1,084.52
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- 3 Year Warranty
Samsung Odyssey 3D LS27FG900XW 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 46 mmSlim
- 4.7 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesSmall
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Samsung Odyssey 3D LS27FG900XW 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of Samsung Odyssey 3D LS27FG900XW 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $103,372. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2786TC 27 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming MonitorSamsung Odyssey 3D LS27FG900XW 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Series | Odyssey 3D |
| Model | LS27FG900XW |
| Dimensions | 614.1 x 372.2 x 46 mm |
| Depth with Stand | 203.3 mm |
| Height with Stand | 541.5 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Weight with Stand | 7.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR10, HDR10+ Gaming, Flicker Free |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 280 cd/㎡ (Min), 350 cd/㎡ (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 1 B |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-B (Upstream), 2 x USB 3.1 Gen 1 Type-A (Downstream) |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Cable, HDMI Cable, DP Cable, USB Type-A to Type-B |
| Other Features | Energy Saving Solution, Picture-In-Picture, Off Timer Plus, Black Equalizer, Virtual AIM Point, Auto Source Switch+, Ultrawide Game View |
| Stand Tilt | -3°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















